Tervishoiuasutused

10.09.18

AS Märjamaa Haigla
Lauluväljaku 26, Märjamaa, 78302 Raplamaa
Tel 482 1356
Kodulehekülg: www.märjamaahaigla.ee

Märjamaa Arstid OÜ
Lauluväljaku 26, Märjamaa, 78302 Raplamaa
Tel 482 1356

Märjamaa Perearstikeskus OÜ
Oru 12, Märjamaa, 78302 Raplamaa
Tel 482 2232
Kodulehekülg: www.perearstid.ee

Kivi-Vigala Tervisekeskus
Lasteaia 3, Kivi-Vigala, Märjamaa vald, 78001 Raplamaa
Tel 489 8216 

Vana-Vigala kooli tervisepunkt
Hariduse 2, Vana-Vigala, Märjamaa vald, 78003 Raplamaa
Tel 482 4495

OÜ Haldja Hambaravi
Pärnu mnt 30, Märjamaa, 78301 Raplamaa
Tel 482 2293, 5787 7474
Kodulehekülg: www.hambahaldjas.ee

Margarita Puusta Hambaravi OÜ
Pärnu mnt 64, Märjamaa, 78304 Raplamaa
Tel 485 7077, 5550 6160
Kodulehekülg: www.raplahambaravi.ee

Märjamaa Apteek
Pärnu mnt 66, Märjamaa, 78304 Raplamaa
Tel 482 1187
Kodulehekülg: www.ravimiinfo.ee

Vana-Vigala apteek
Jaama 2. Vana-Vigala, 78003 Raplamaa
Avatud: L kell 14–17
Tel 605 8050

Vana-Vigala Apteegi Märjamaa haruapteek
Oru 12, Märjamaa, 78302 Raplamaa
Avatud: E-R kell 9-18, ja L kell 9-13
Tel 482 1341

Toimetaja: TIINA GILL

Täiskasvanute hambaravihüvitistest Raplamaal

12.09.17

Tänavu 1. juulist kehtib igale ravikindlustusega täiskasvanule aastas vähemalt 30-eurone hambaravihüvitis. Kuna summa ei kandu üle järgmisesse kalendriaastasse, tasub tänavune hüvitis enne aasta lõppu ära kasutada.

Tänaseks on täiskasvanute hambaravihüvitist kasutanud 20 tuhat inimest üle Eesti enam kui 800 tuhande euro eest. Hüvitist saab kasutada kokku 138 hambaravikabinetis.

Rapla maakonnas saab täiskasvanute hambaravihüvitist 12. septembri seisuga kasutada viies kohas: Raplas Margarita Puusta Hambaravi OÜ ja Dr Helve Riisalu Hambaravi, Rapla vallas Epp Sarapuu Hambaravi OÜ, Märjamaal Margarita Puusta Hambaravi OÜ ja Märjamaa vallas Haldja Hambaravi OÜ.

Rapla maakonnas on täiskasvanute hambaravihüvitist tänaseks kasutanud ligi 1100 inimest, sh üle 600 inimese 30eurost hüvitist ja pea 500 inimest 85eurost hüvitist kokku ligi 43 tuhande euro eest.


Kuidas hüvitist kasutada?

30-eurost hambaravihüvitist saab kasutada ühel hambaarsti külastusel kuni 50% hambaraviarve eest tasumiseks ning teise (vähemalt) poole summast tasub patsient ise.

Rasedad, alla üheaastase lapse emad, osalise või puuduva töövõimega inimesed, üle 63-aastased eakad ning suurenenud hambaravivajadusega inimesed saavad alates 1. juulist hambaravihüvitist 85 eurot aastas ning nemad tasuvad raviarvest alati vähemalt 15% ise.

Hüvitis arvestatakse patsiendi arvelt maha kohe hambaarsti juures makstes ning hiljem ei pea inimene esitama ühtegi dokumenti või avaldust.

Hüvitist saab kasutada ainult nende hambaarstide juures, kes on haigekassa partnerid. Seda, kas arst on sõlminud vastava lepingu, tasub alati aega kinni pannes kliinikult küsida või vaadata haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee/hambaravi


Üks hüvitis kehtib ühel kalendriaastal

30 või 85 euro suurust hüvitist saab kasutada kuni kalendriaasta lõpuni ning kasutamata jäänud summa järgmisesse aastasse üle ei kandu.

Kui patsiendil jääb hambaarsti visiidil mingi osa hüvitisest kasutamata (näiteks 10 eurot), saab jääki kasutada järgmisel külastusel sama kalendriaasta sees kuni 31. detsembrini.

Alates jaanuari algusest on kõigil ravikindlustatud täiskasvanutel taas aasta jooksul kasutamiseks vastavalt kas 30 või 85 euro suurune hambaravihüvitis.

Kui patsient saabub hambaarsti juurde, saab ta küsida enne visiiti arstilt või registraatorilt, kui suur on tema hambaravihüvitise jääk.

 

Ainult esmavajalikele teenustele

Täiskasvanute hambaravihüvitis kehtib ainult esmavajalikele teenustele, mis on kirjas haigekassa tervishoiuteenuste loetelus: hambaarsti vastuvõtt, diagnostika (sh röntgenülesvõtted), ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine, püsiva täidise paigaldamine, hamba eemaldamine, mädakolde avamine ja ravimine, juureravi, igemealuse hambakivi kirurgiline eemaldamine ja tuimestus.

Enne visiit tasub alati huvi tunda, milliseid teenuseid hambaarst teile osutab ning kas need kuuluvad hüvitatavate nimekirja või mitte. Nii saab vältida ootamatusi arve tasumisel.

Kuidas arvutatakse hüvitatavat summat aga siis, kui arst osutab nii nimekirja kuuluvaid kui ka mittekuuluvaid teenuseid? Sel juhul arvestatakse hüvitise summa maha ainult nende teenuste eest, mis on kirjas esmavajalike teenuste nimekirjas. Ülejäänud teenuste eest tasub patsient täishinda vastavalt hambaarsti hinnakirjale.

Näiteks, kui hambaarst paigaldas teile ühel vastuvõtul täidise ning valgendas teie hambaid, saab hüvitist kasutada ainult vastuvõtu ja täidise paigaldamise eest. Hammaste valgendamise eest tasute täishinda.

Hambaarst võib patsiendilt küsida ka visiiditasu 5 eurot (v.a lapseootel naistelt).

 

Mis saab proteesihüvitisest?

Alates 1. juulist kehtib uus täiskasvanu hambaproteesihüvitise määrus. Proteesihüvitist on võimalik kasutada kolme aasta peale summas 260 eurot.

Proteesihüvitisele on õigus ravikindlustusega töövõimetuspensionäridel, vanaduspensionäridel, üle 63aastastel ning osalise või puuduva töövõimega inimestel.

Proteesihüvitise taotlemiseks on kaks võimalust: 1) esitada haigekassale hambaproteeside hüvitise avaldus ja proteesimistööde eest tasumist tõendav dokument või  2) esitada proteesitegijale avaldus, kus taotlete kulude kandmist hüvitise ulatuses otse proteesitegijale.

Kõik proteesihüvitise taotlemiseks vajalikud avaldused leiate haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee (Avaleht -> Dokumendid ja blanketid) või haigekassa klienditeenindusest.

Pane tähele! Alates 1. jaanuarist 2018 ei pea enam proteesihüvitise saamiseks avaldust tagantjärele esitama, kogu arveldus toimub otse hambaarsti ja haigekassa vahel ehk soodustust arvestatakse raviarvelt maha hambaarsti juures maksmise hetkel.

 

Rohkem infot hüvitiste ja hambaravipartnerite kohta saab lugeda www.haigekassa.ee/hambaravi, küsida haigekassa klienditelefonilt 669 6630 (E-R kell 08.30-16.30) ning klienditeenindustest või saates allkirjastatud avalduse info@haigekassa.ee, samuti riigiportaalist www.eesti.ee.

Lisaks kaardirakenduse saab täiendavat infot hüvitise kasutamise kohta maakondade ja linnade lõikes siit: http://www.haigekassa.ee/hambaravi#statistika

 

NÄITED HÜVITISE ARVUTAMISEST

30 euro näide (1)

Kui hambaravi arve on näiteks 50 eurot ja te saite selle eest esmavajalikke teenuseid, mis kuuluvad hüvitatavate teenuste nimekirja, tasute teie 50% raviarvest ehk 25 eurot ja teise 50% hüvitab haigekassa. Kui külastate sama aasta jooksul veel kord hambaarsti, hüvitab haigekassa järgmisest raviarvest veel 5 eurot, kuna teie hüvitise kogusumma on 30 eurot ühes kalendriaastas.

30 euro näide (2)

Kui hambaravi arve on näiteks 85 eurot ja te saite hüvitatavaid teenuseid 40 euro eest ning mittehüvitatavaid teenuseid 45 euro eest, tasute ise 65 eurot (ehk 50% 40 eurost + 45 eurot) ning haigekassa tasub 50% hüvitatavate teenuste summast ehk 20 eurot. Teile jääb samal kalendriaastal kasutamiseks hüvitise jääk 10 eurot.

30 euro näide (3)

Kui hambaravi arve on 70 eurot ja kõik teile osutatud teenused on hüvitatavate teenuste nimekirjas, tasute ise 40 eurot ning haigekassa hüvitab 30 eurot. Pärast visiiti on teil selleks kalendriaastaks hambaravihüvitis kasutatud.

85 euro näide

Kui hambaravi arve on 60 eurot ja saite selle eest esmavajalikke teenuseid, tasute ise 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Pärast visiiti on teie hüvitise jääk 34 eurot, mida saate kasutada järgmisel hambaarsti visiidil sama kalendriaasta sees.

Toimetaja: TIINA GILL

TÜ mobiilsed kabinetid Rapla haigla juures

29.11.17

Tartu Ülikooli Kliinikumi mobiilse nahakasvajate diagnoosimise kabinet Rapla haigla juures

Mobiilne nahakasvajate diagnoosimise kabinet võimaldab kiirendada inimeste õigeaegset jõudmist nahaarsti juurde naha pahaloomuliste kasvajate kahtlusel ning on varustatud kaasaegse aparatuuriga nahakasvajate diagnoosimiseks.

Kabinetis võtavad vastu nahahaiguste arst Külli Paasik ja õde Maili Maalmann.

Arsti vastuvõtule broneerimine toimub kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefonil 731 9100   E-R 07.30 – 18.00 või interneti aadressil http://www.kliinikum.ee/eriarsti-vastuvott/registreerumine

Tähelepanu, interneti broneeringul tuleb eriala juures täpsustada mobiilne nahakasvajate diagnoosimise kabinet ja asukoht, kuhu minna soovitakse. Nahaarsti vastuvõtule pöördumiseks ei ole tarvis perearsti saatekirja, ravikindlustatud isikutel tuleb tasuda tavapärane visiiditasu 5 eurot.

 


TÜ Meestekliiniku mobiilse kabineti vastuvõtt Raplas

Meestearstid tegelevad kõigi meestele eriomaste haigustega: eesnäärmehaigused, seksuaalhäired, meeste üleminekuiga, hüpogonadism, viljatus, sugutrakti ägedad ja kroonilised põletikud, kõik peenise, munandikoti haigused, rinnahaigused meestel.

Meestearsti vastuvõtule haigekassa tingimustel pöördumine eeldab saatekirja!

Ravikindlustatud isikutele kehtib esimesel visiidil visiiditasu 5.00 EUR. Ravikindlustuseta ja saatekirjata mehed saavad vastuvõtule pöörduda tasulises korras.

Vastuvõtule registreerumine on võimalik:

– internetis Kliinikumi kodulehel www.kliinikum.ee/eriarsti-vastuvott/registreerumine
– meestekliiniku kodulehel www.kliinikum.ee/meestekliinik
– e-mailiga meestekliinik@kliinikum.ee
– telefonil 731 9100, 731 9323

Toimetaja: TIINA GILL

Noorsportlaste terviseuuring

29.11.17

Noorsportlaste tervisekontroll on suunatud 919 aastastele noortele, kes spordivad regulaarselt lisaks kooli kehalise kasvatuse tundidele vähemalt 5 tundi nädalas.

Noorsportlased
(kuni 19aastased)

Uuringute maht

Sagedus

Teostaja

  5 – 8 treening-
  tundi nädalas

 • spordiarsti vastuvõtt
 • põhjalik arstlik läbivaatus
 • EKG
 • spirograafia
 • lisauuringud meditsiinilistel näidustustel
  (nt ehhokardiograafia,
  EKG koormustest, röntgenuuringud, 
  ultraheliuuringud jm)

igal 2. aastal

spordiarst

  rohkem kui 8
  treeningtundi
  nädalas

   lisaks eelnevale:

 • EKG koormustest
 • lisauuringud meditsiinilistel näidustustel 

 

1 kord
aastas

 

spordiarst

Tervisekontrolli teostatakse polikliiniku funktsionaaldiagnostika kabinetis (kab.20).

Kasutusel on 2015. aastal soetatud GE Healthcare koormustesti süsteem (veloergomeeter-„jalgratas") ja spirograaf (kopsufunktsiooni uuringuks).

Kabinetis on pesemisvõimalus.

Registreerimine registratuuri telefonil 4844050.

Registreerimisel tuleb valida 30 minutiline või 60 minutiline vastuvõtu aeg.

60 min. aeg on vajalik üle 8 tunni nädalas treenivatele sportlastele, kellele juhendi järgi teostatakse EKG koormustest. 

  http://www.raplahaigla.ee/wp-content/uploads/2016/04/noorsportlased-300x106.jpg

MIDA PEAB TEADMA TERVISEUURINGULE TULLES?

 • Enne uuringule minekut tuleb täita küsimustik.  Link küsimustikule allpool. Vastamisel peaksid vanemad noorsportlasi aitama või nooremate puhul küsimustiku ise täitma, sest laps või nooruk ei pruugi ise kõike oma tervisega seonduvat mäletada ja teada.
 • Uuringule minnes peaks ägedast haigusest olema möödas vähemalt paar nädalat.
 • Uuringupäeval ei tohiks noor enne uuringut trennis käia ja raskest treeningust tuleks hoiduda ka päev varem, sest see segab tervisliku olukorra objektiivset hindamist.
 • Noorsportlaste terviseuuringuteks ei ole saatekirja vaja
 • Baas- ja täiendavad uuringud (meditsiinilistel näidustustel) on noorsportlastele tasuta.
 • Võta kaasa isikut tõendav dokument (ID-kaart, õpilaspilet, pass).
 • Võta kaasa eelmise terviseuuringu protokoll (olemasolu korral).

Kui terviseuuringu raames on plaanis koormustest, siis lisaks eespool kirjeldatule:

 • söö 2-3 tundi enne uuringule minekut;
 • tarvita piisavalt vedelikku;
 • ära joo uuringupäeval kohvi ega kanget teed, alkoholi ei tohi tarvitada ööpäeva jooksul enne uuringut.

Koormustestile tulles võta kaasa:

 • spordiriided ja puhtad spordijalatsid;
 • pesemisvahendid ja käterätik;
 • jook (vesi, spordijook).
Vt ka www.raplahaigla.ee kust leiate Spordimeditsiiniline_terviseuuring_küsimustik_ESMF1_Raplamaa_Haigla
Toimetaja: TIINA GILL

Uneapnoe ja uneuuring Raplamaa haiglas

3.02.17

Norskamine on levinud „öömuusika" paljudes kodudes. Kui norskamine vaheldub vaikuseperioodidega, on teie voodikaaslane hirmul, kas te ikka hingate. Üksikud hingamispausid on normipärased, kuid sagedased hingamispausid viitavad uneaegsele hingamishäirele (sh uneapnoele).

Uneaegsete hingamishäiretega kaasnevad:

 • vali norskamine;
 • une ajal esinevad hingamispausid;
 • ärkamine lämbumistundega;
 • korduvad unest ärkamised arusaamatul põhjusel;
 • päevane väsimus, unisus või mäluhäired, kontsentreerumisraskused;
 • urineerimisvajadus rohkem kui üks kord öösel;
 • öine higistamine, suukuivus, janu ja hommikune peavalu;
 • normist kõrgem vererõhk või kõrgvererõhu ravimite tarvitamine;
 • südamerütmihäired, läbipõetud südamelihase infarkt või ajuinsult;
 • tõusnud veresuhkru väärtused või on teil diabeet;
 • võivad esineda seksuaaleluhäired.

 Teadmiseks:

 • uneaegse hingamishäire korral ei esine alati norskamist;
 • uneaegse hingamishäire raskusaste ja päevase unisuse tunnused ei esine alati korrelatsioonis;
 • tavaliselt süveneb uneaegne hingamishäire aastatega, mistõttu puudub võrdlusmoment normaalsega (ei täheldata endal terviseprobleemi, sh ka päevast unisust).

UNEAPNOE ehk obstruktiivne uneapnoe sündroom, on sagedaseim uneaegne hingamishäire, mida iseloomustab ülemiste hingamisteede ahenemine või sulgus, korduvad hingamispausid une ajal, millega enamasti kaasneb vere hapnikuga varustatuse langus ja unehäired. Peamine uneapnoe põhjus on neelu piirkorras kudede kokkuvajumisel tekkiv hingamistee ahenemine või sulgus. Ülekaalulistel inimestel esineb uneapnoed sagedamini. Hingamisseisakute ajal muutub uni pindmiseks ning ärkamine võib toimuda inimese enda teadmata sadu kordi öö jooksul. Hingamistee sulguse ajal organismi hapnikuga ei varustata ja seetõttu tõuseb kompensatoorselt pulsisagedus ja vererõhk. Pindmise unega ei puhka inimene ennast välja, tema töövõime langeb ja ilmnevad mitmed tervisehäired.

Ravimata uneapnoe on riskiks:

 • südameveresoonkonna haiguste kujunemisel (kõrgvererõhutõbi, südamerütmihäired, südamelihase infarkt, ajuinsult);
 • päevase unisuse kujunemisel ja tähelepanuvõime langemisel (langeb töövõime ja elukvaliteet);
 • perekondlike ja psühhosotsiaalsele probleemide kujunemisel (norskajaga ei soovi keegi ühes toas magada).

Ravimata uneapnoe on tõsine oht tervisele, suurendades töövõimetuse ja õnnetuste riski ning koguni enneaegsete surmajuhtumite sagedust.

LIMITEERITUD UNEUURING

Uuringu käigus jälgitakse kopsude ja südame tööd une ajal. Aparaadile salvestatud andmete abil analüüsib arst uneaegset hapnikutaset veres, südame löögisagedust ja vajadusel teisi tervisenäitajaid.

Enne uuringut:

 • võtke Teile määratud ravimeid vastavalt arsti korraldusele;
 • ärge jooge kohvi ega alkohoolseid jooke alates kella 15-st uuringuöö eelsel päeval;
 • heitke magama tavapärases ööriietuses

Uuringu kestus peab olema vähemalt 4,5 tundi. Juhendid ja õpetuse aparaadi paigaldamiseks saate õe käest koos aparaadiga.

Uuring on tasuline, kuna vastav teenus puudub haigekassa hinnakirjas. Teenuse hinnaks on 55 eurot.

Uuringu aja saab kokku leppida Raplamaa Haigla polikliiniku EKG kabinetis tel. 489 0712

Toimetaja: TIINA GILL

Raplamaa haigla valuravikabinetis aitame valuga haigeid

24.11.16

Pille Ambur, anestesioloog, valuravi arst

Valu on kaitsereaktsioon, mis sageli hoiatab inimest vigastuste tekkimise eest. Valu tajumine on inimesele eluliselt tähtis, sundides teda abi saamiseks pöörduma arsti poole. Patsiendipoolne valu iseloomustus on arstile valu hindamise aluseks. Valuarsti ülesanne on abistada haiget valu kirjeldamisel.

Krooniline valu on sageli põhjustatud pikaaegsest haigusest, näiteks liigeste kulumisest, närvikahjustusest, aga ka vähivalust. Vähivalu võib olla tingitud vähkkasvajast või vähivastasest ravist. Püsiv leevendamatu valu viitab teistele valu põhjustele, kui neile, mida seni on ravitud. Sel juhul on vaja teha täiendavaid uuringuid ja kasutada alternatiivseid viise valu ravimiseks ehk muuta raviplaani.

Krooniline valu halvendab inimese elukvaliteeti -  häirides töötamist, igapäevaelu ja und. Valu tekitab ka depressiooni ning võib põhjustada ebakõlasid patsiendi suhetes lähedaste ja töökaaslastega. Seepärast vajab krooniline valu ühtlast ja pikaaegset valuravi. Tihtipeale ei saa kroonilist valu täielikult välja ravida, saab vaid leevendada. Õppides valu aktsepteerima, on inimesel võimalik oma igapäeva toimetustega paremini hakkama saada. Valukabineti patsientidele õpetatakse muu hulgas ka seda, kuidas kohaneda oma valuga. Mõne valuga ei saa teatud töid teha, mõne valuga tuleb elu- ja töörežiimi kohendada, enamasti on vaja õppida ka lõõgastuma.

Mitmed valuliigid on paremini ravitavad, kombineerides omavahel nii meditsiinilisi kui mittemeditsiinilisi raviviise. Valukliinikute arstid on kursis, mis maailmas valu valdkonnas toimub ning püüavad neid teadmisi rakendades ka eesti haigetele võimalikult nüüdisaegseid ja efektiivseid lahendusi pakkuda. Valukliinikute süsteem on loodud eesmärgiga ühendada meedikute jõupingutused kroonilise valu leevendamiseks.

Meie praktikas esinevad kõige sagedamini erinevad peavalud ja lülisambavalud, kaela- ja seljavalud ning vähivalu. Palju esineb ka liigesevalu ning diabeetilist neuropaatilist valu. Teised valuliigid esinevad harvemini.

Pöörduge valukabinetti, kui:

 • tegemist on pikaaegse valuga
 • valu ei allu tavalisele ravile
 • valu on, aga diagnoosi pole.

Valuarsti ülesandeks on:

 • aidata patsiendil valuga toime tulla
 • määrata regulaarne raviskeemvõi korrigeerida seda
 • vajadusel teha täiendavaid uuringuid valu põhjuse selgitamiseks
 • hinnata valu pärast ravi alustamist kindlate perioodide järgi
 • hinnata uusi valuaistinguid
 • valuarst võib patsienti nõustada ka eelseisva operatsiooni suhtes, määrata preoperatiivseid valuravimeid ja ravida fantoomvalusid jäsemete amputatsioonide korral.

Arsti vastuvõtule tulles võtke kindlasti kaasa:

 • perearsti või eriarsti saatekiri
 • kasutatavate ravimite nimekiri või ravimid
 • kõik teised meditsiinilised dokumendid, mis on teie enda käes (väljavõtted, uuringute tulemused).

Dr Pille Ambur on Raplamaa haigla valuravi arst. Täpsemat infot vastuvõttude kohta saate polikliiniku registratuurist tel 4844050. 

Toimetaja: TIINA GILL

Raplamaa haigla günekoloog ja ämmaemand võtavad patsiente vastu Märjamaal

24.10.16

Märjamaal võtavad patsiente vastu naistearst dr PALMI KIISKÜLA ja ämmaemand KERTU REIMANN. Vastuvõtu ruumid on Märjamaa haiglas, Lauluväljaku 26.

Olenemata vanusest registreerige end regulaarseks kontrolliks günekoloog Palmi Kiisküla vastuvõtule, kes

 • teeb profülaktilist günekoloogilist kontrolli
 • paigaldab ja kontrollib emakasiseseid rasestumisvastaseid vahendeid
 • nõustab günekoloogiliste probleemidega patsiente ja vajadusel korraldab täiendavad uuringud

Kui olete saanud rasedustestil positiivse tulemuse, siis pöörduge ämmaemand Kertu Reimanni vastuvõtule, kelle tööülesandeks on

 • raseduse jälgimine ning vajadusel günekoloogi vastuvõtule suunamine
 • sünnitusjärgne kontroll
 • imetamisnõustamine
 • HPV (emakakaelavähi) vaktsineerimise nõustamine
 • rasestumisvastaste vahendite alane nõustamine
 • seksuaaltervise alane nõustamine

Küsimuste korral võtke ühendust Raplamaa haigla naistenõuandlaga E - R telefonil 489 0738.

Dr Palmi Kiisküla võtab Märjamaal vastu igal neljapäeval kell 9–13. Ämmaemand Kertu Reimanni vastuvõtt on igal esmaspäeval kell 9-16 ja neljapäeval kell 14-18

Info ja vastuvõtule registreerumine Raplamaa haigla polikliiniku registratuuri telefonil 484 4050. Perearsti saatekirja vaja EI ole. 
Toimetaja: TIINA GILL

Statsionaarse õendusabi omaosaluse muutmine

28.11.16

Alates 01.06.2016 muutub SA Raplamaa Haigla kindlustatud isiku omaosaluse voodipäeva hind. Uueks hinnaks kinnitati juhataja käskkirjaga 5 eurot ööpäev.

Väljaspoolt Rapla haiglat hospitaliseeritute puhul lisandub 10 esimese voodipäeva eest täiendavalt 2.50 eurot (analoogselt varem kehtinud korrale).

Toimetaja: TIINA GILL

Rapla haiglas saab tulla tromboosiõe vastuvõtule

12.01.16

Tromboosiks nimetatakse trombide ehk vereklompide tekkimist veresoontesse, mis omakorda on seotud vere hüübimisega. Vere hüübimine on organismi loomulik kaitsemehhanism, mis käivitub veresoonte kahjustamisel. Kõrvalekallete tõttu vere hüübimise protsessis arenevad trombid ja takistavad normaalset verevoolu. Kui tromboos jääb õigeaegselt diagnoosimata või ravita, võib see põhjustada tõsiseid probleeme.

Tromboos tekib enamasti veresoone seina kahjustuse, suurenenud verehüübivuse ja verevoolu aeglustumise tõttu. Olenevalt sellest, millises veresoonkonna osas vereklomp tekib, jaotatakse tromboosid arteriaalseteks ja venoosseteks. Arteriaalse ja venoosse tromboosi mõju verevarustusele on erinev.

Arteriaalne tromboos: erinevates organites või jäsemetes on vereklombi tõttu takistatud hapnikurikka vere pealevool, mille tagajärjel tekib organi funktsiooni kahjustus. Arteriaalne tromboos võib põhjustada südameinfarkti, ajuinfarkti ja gangreeni.

Venoosne tromboos: erinevates organites või jäsemetes, eelkõige jalgades, on takistatud vere äravool, mille tagajärjel tekib kahjustatud organis või jäsemes verepais, valu ja põletik. Trombi tükikeste ehk embolite vabanemisel võib tekkida kopsuarteri trombemboolia - veresoonte ummistus vereringega kohale kandunud trombi tükkidest.

Süvaveeni tromboos: trombid tekivad tavaliselt sääre, reie või puusa piirkonna süvaveenides. Sümptomiteks on turse, valulikkus ja punetus. Jäse on teisega võrreldes kuumem, kõvem ja tihti ka jämedam. Seisund on ohtlik, sest pärast neid tunnuseid võib tekkida kopsuarteri trombemboolia.

Kopsuarteri trombemboolia: vabanevad trombi tükikesed ehk embolid liiguvad süvaveenidest verevooluga läbi südame kopsuarterisse ja ummistavad erineva suurusega arterid. Sümptomiteks on raskendatud ja sageli valulik hingamine, äge või tundide ja päevade jooksul süvenev õhupuudus, köha (ka veriköha), mõnikord raskustunne ja valu rinnus ning teadvusekaotuse hood. Mainitud sümptomid võivad esineda samaaegselt süvaveeni tromboosi tunnustega.

NB! Kopsuarteri trombemboolia võib olla eluohtlik!

 

Trombide vastane ravi ehk antitrombootiline ravi.

Trombide tekkimise ennetamiseks kasutatakse kahte tüüpi ravimeid: antiagregante ja antikoagulante. Antiagregantidest oluliselt tõhusamad trombide ennetuses on suukaudsed ehk tabletina võetavad antikoagulandid. Antikoagulandid peatavad vereklombi kasvamise ja lagundavad trombi. Seni on kõige laiemas kasutuses suukaudne antikoagulant varfariin ehk Marevan.

Viimastel aastatel on kasutusele tulnud mitmed uuemad antikoagulandid, mis on sama tõhusad või isegi tõhusamad, mugavamad kasutada ja väiksema veritsusriskiga. Raviarst arvestab trombide tekke riski konkreetsel patsiendil  ning valib välja sobivaima ravimi.

Rapla haiglas on võimalik alates 13.01.16 tulla tromboosiõe vastuvõtule igal kolmapäeval kell 9-16. Selleks palun registreeruda Rapla haigla polikliiniku registratuuris 48 44 050. Tromboosikabineti õe vastuvõtule on oodatud saatekirjaga patsiendid, kellele on määratud antikoagulantravi ehk vere hüübimist takistav ravi.

 

Nõustamise teemad:

 • antikoagulantravi alustava patsiendi nõustamine - nii süstitavate kui suukaudsete antikoagulantide osas (süstetehnika, tüsistuste märkamine, regulaarne ravimi tarvitamise vajalikkus, kontrollanalüüside tegemise vajadus);
 • õpetus tromboosi olemusest, tromboosi ennetusest ning enesejälgimise õpetus (veritsustüsistuste märkamine);
 • antikoagulantravi saava patsiendi toitumis- ja elustiilialane nõustamine;
 • Marevan ravi juhtimine;
 • nõustamine kompressioonsukkade kasutamiseks (profülaktilised ja ravi eesmärgil sukad).

Diana Mäng, haigla ülemõde

Toimetaja: TIINA GILL