Sillaotsa Talumuuseum

11.01.17

Aadress: Veski küla Märjamaa vald 78261 Raplamaa       

Telefon:  489 7764; 5397 9308 ja 5348 4660
e-post: sillaotsa.talumuuseum@marjamaa.eesillaotsa@velise.ee 
Koduleht: www.velise.ee/muuseum või www.velise.ee/saurus

Muuseumi juhataja Kalju Idvand.

Muuseumi nõukogusse kuuluvad: Harri Jõgisalu, Kalev Tihkan, Jürgen Kusmin, Tiia-Helle Schmitte, Tiina Gill (nõukogu liikmed on kinnitatud Märjamaa Vallavalitsuse 08.08.2006 korraldusega nr 744 ja 04.06.2013 korraldusega nr 578).  

 

MUUSEUM AVATUD:

 

1. maist 31. augustini
E-P 10-17
Riiklikel pühadel suletud

 

1. septembrist 30. aprillini
E-R 10-17
L-P tellimisel

 

Muuseumi teenuste hinnakiripõhimäärus

 

 

Toimetaja: TIINA GILL

Uus muuseumitund volbripäevaks Sillaotsa muuseumis

14.03.17

Volbriaja maagilised ettevõtmised rahvatraditsioonis (nõidumised ja nõiasõnad, rahvamängud ning põnevad kombestikumängud) – muuseumitund lastele alates 7. eluaastast, ja mängulustilistele täiskasvanutele.

Volbripäev on rahvakalendris üsna uus tähtpäev. See komme on tulnud germaanlastelt, meile jõudis eestirootslaste vahendusel 19. sajandil. Eestlased olid enne ristiusku loodususku ühiskond. Usuti haldjaid, erinevaid jumalaid ja vanapaganat (kuradit).

Volbriöö on öö vastu 1. maid. Usuti, et nõiad käisid siis Blocksbergi mäel tantsimas, mõõkadega vehkimas ja kuradiga kohtumas. Nõid – tema on kuradilt saadud üleloomulike võimetega mütoloogilise olendi ja lihtsureliku vahepealne olend (Eesti Rahvapärimuse Kool).

Muuseumitunnis õpime, kuidas saaks nõiaks ja kuidas pärast jälle inimeseks. Samuti õpime kaitsemaagias kasutatavaid loitse, millega tõrjuda kurjust. Palju rahvamänge volbriajaks.

Muuseumitund toimub 24.28. aprillil ja kestab 1 tund 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 osalejat.

Maksumus 3 eurot osaleja kohta. (Selle eest: nõiatarkused, taimetee ja pirukas.)

Palume aegsasti registreeruda telefonil 552 5222

Toimetaja: TIINA GILL

Tule teele Kaalile!

10.03.17

Velise Kultuuri ja Hariduse Selts vanal Läänemaal – tänase Raplamaa lõunaosas kutsub kõiki hea tahtega kaaskodanikke, nii suuri kui väikseid, samuti seltse ja ühinguid oma osalemisega toetama-tähistama kolmapäeval, 29. märtsil 2017 Lennart Meri 88. sünniaastapäeva.      

Väärt tava algatajateks olid tosina aasta eest Pandivere Arenduse ja Inkubatsioonikeskusest Aivar Niinemägi,     Väike-Maarja Vallavalitsus Lääne-Virumaalt ja Kaarma Vallavalitsus Saaremaalt.

Selleks süütame mälestuslõkked või märgutuled /lapiküünlad/oma jaanitule kohtades, külaplatsidel, linnustes või teistes väärikates paikades, mis paiknevad võimalikult lähedal 222 km mõttelisele joonele Ebavere mäe ja Kaali järve vahel – seega oletatavale Kaali meteoori ehk Tarapita teekonnale. Seda mõttejoont võib teisiti kutsuda ka

                                                          Suure Lennu kaareks või tuleteeks.

Ebaverest alates kulgeks kaar Järvamaal Järva-Jaani kohal üle Purdi ja Lõõla küla. Raplamaal leiab neid paigad, kui ühendada kaardil joonega Imsi järv Lelle lähistel ja Lihuveski sild Raikküla vallas ning Avaste mäe keskpunkt Vigala vallas.

Lõuna-Läänemaad läbiks tuledekett siis joonel Avaste mäelt läbi Lõo küla Puhtu poolsaarele, puutudes pisut Pärnumaad Koonga vallas, kaugele ei jää Vatla linnus.

Enne Saaremaad trehvab teekond Viirelaidu ja Võisilma Muhu lõunarannal. Saaremaal jäävad joone alla Pöide valla külad alates Kõrkverega, Laimjala valla Audla-Ridala kohal jätkub tee Kaali suunas otse üle Valjala kandis paikneva  põliste linnusevallide.

Velise-Valgu kandi rahva matk ja lõke saavad seekord  toimuma Vigala valla südames VANAMÕISA külas KESK-VIGALAS külaplatsil kolmapäeval, 29.03.2017 poolteist tundi enne päikese loojangut (kell 18.30).  (NB Nädalavahetusel on kella just keeratud 1 tund suve suunas.) Ühtlasi kutsume kaasa ka kõiki Valgu VANAMÕISA elanikke uudistama Vigala VANAMÕISA küla, et üheskoos arutada ka külade käekäiku ja nime teemat uueneva Märjamaa suurvalla oludes.

Lennart Merele mõeldes on teater Variusel Rahvusraamatukogus saamas lavaküpseks Heidi Sarapuu „Lennud"- esietendus 24. aprillil. Presidendi kodupaiga-Viimsi rahvas koguneb 29. märtsi õhtul kell 18 tavakohasele mälestuskontserdile Püha Jaakobi kirikus.

Kaasa võtta hea tuju, piknikukorv, sõbrad ja kindlasti lood ning mälestused kordumatust Lennu-Taadust.

Esimest korda toimus mälestustule tegemine märtsis 2006. Eelmise aasta varakevadine lõkkeõhtu oli Virtsu Tuulepargis.

 

Velise Kultuuri ja Hariduse Selts
Velise Muinsuskaitse Selts
Eesti Looduskaitse Seltsi Märjamaa osakond
Sillaotsa Talumuuseum

Toimetaja: TIINA GILL

Sangaste rukis Sillaotsal

11.01.17


25. juulil 2015 mõõdeti Sillaotsal Sangaste rukki kõrgust. Ühe pikima kõrre kõrgus rukkipea tipuni oli 2,59 m! Sangaste rukki seeme pärineb Kuusiku katsekeskuse põllult. Foto: Jüri Kusmin

Toimetaja: TIINA GILL

Kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks

21.04.15

2018. aastal tähistab Eesti Vabariik oma 100. sünnipäeva. Mida sünnipäevalapsele kinkida?

www.ev100.ee kutsub kõiki avaldama oma kingiideed, sest see kingitus on ju meile kõigile!

Kingime Eesti Vabariigile MÄRJAMAA VALLA SILLAOTSA KÜLASTUS- JA TEGEVUSKESKUSE!

Toimetaja: TIINA GILL