Valgu-Velise piirkonna külad

21.11.18

Valgu-Velise piirkonna külad on Inda, Kangru, Keskküla, Kilgi, Kirna, Kohtru, Käriselja, Mäliste, Nurme, Nurtu-Nõlva, Nääri, Ojaäärse, Paisumaa, Sulu, Valgu, Valgu-Vanamõisa, Vana-Nurtu, Velisemõisa, Velise, Velise-Nõlva, Veski ja Võeva

Toimetaja: TIINA GILL

Ellu metsavahikoht

15.11.18

Metsavahikoht Ellu mäel Vana-Nurtu külas on mõisaaegne. Ellu eksisteeris iseseisva vahtkonnana metsavahi ametikoha üldise kadumiseni Eestis 1997. aastal. Eelmise Eesti Vabariigi ajal oli siin metsvahiks Oskar Pipar, rahvasuus Ellu Oskar, talu viimane elanik oli Rinaldi Tamm. Elekter metsavahikohani ei ulatunud, küll aga kõnetraadiliin. Talu eluhoone seinad on veel püsti, hea tervise juures on kähar õuetamm ja visa kasvuga, kuid hästi noorendatav lehiseallee.

Ellu mäe nime saamisloost on kaks legendi. Neist ühe järgi olevat siit katku tõttu tühjaks jäänud maalt leitud ometi üks inimese jalajälg - keegi jäi ellu. Või teine lugu - mõisa ajal olevat Valgu veisekari taudi jäänud ja Valgus Lõpe talu ümbruses ära lõppenud, siin aetud kari sügavamale metsa ja Ellu kandis jäänud loomad ellu. 
(Lembit Tihkani mälestused)

Ellu metsavahikoht on pärandkultuuri objekt.

Pärandkultuuriobjekti andmed
Asukoht

 

Toimetaja: TIINA GILL

Laane talu

15.11.18

Laane talu kui põline maakoht on pärandkultuuri objekt Kohtru külas. Säilinud on hoone varemed, õues puurkaev. 

Pärandkultuuriobjekti andmed

Asukoht


Fotod: Enn Raav

Toimetaja: TIINA GILL

Rosenthali kabel

15.11.18


Foto: Jürgen Kusmin

Velise mõisniku, von Rosenthali klassitsistlikus stiilis matmiskabel asuv Velisemõisa külas. Ehitatud 1824. Kabeli katus olevat Saksa ajal lõhutud ämbriteks.

Umbes 0,2 km kaugusel põhja suunas üle Velise jõe paikneb Velise mõisa hilisem, Maydellide suguvõsa kalmistu. Omaaegu oli kalmistute vahel otsetee, kuid praegu on sellel teel olnud sild hävinenud ja kalmistute vahel puudub otsetee.

"Velise Rosenthalide kadunud maailm", Raplamaa Sõnumid nr 23, 10. juuni 2015

Pärandkultuuriobjekti andmed

Asukoht

 

Toimetaja: TIINA GILL